Nakon oslobađanja Grahova, znali smo da ćemo osloboditi Knin, kazao je viši znanstveni suradnik Hrvatskog instituta za povijest, dr. sc. Ivica Lučić koji je danas u Kninu održao predavanje pod nazivom „Tamo gdje se zameću oluje – Hrvatska obrana Bosne i Hercegovine kao pretpostavka za obranu, osamostaljenje i oslobađanje Republike Hrvatske“.
Govoreći o međusobnom utjecaju Hrvatske i BiH tijekom domovinskog rata, Lučić je podsjetio kako je najviše napada na Hrvatsku bilo iz BiH. Kronološki je govorio o situaciji u BiH, od samih početaka rata, preko Washingtonskog sporazuma i operacija Zima 94 te Skok 1 i 2 do akcije Ljeto 95 koju je označio ključnom.
Osvrnuo se i na akcije Maestral i Južni potez kada su hrvatske snage zauzele Manjaču i došle na 23 kilometra od Banja Luke.
– Mogli smo ih tući kako smo htjeli – kazao je Lučić.
Spomenuo je i osporavanu Hrvatsku zajednicu Herceg Bosnu tvrdeći da je ona osnovana kao izraz solidarnosti prema Hrvatskoj.
– Hrvatska zajednica Herceg Bosna osnovana je na dan pada Vukovara, 18. studenoga 1991. godine. Tada Hrvatska nije bila prosperitetna zemlja, tako da je taj čin bio izraz solidarnosti. Treba reći i to da su isti ljudi koji su osnovali HZ Herceg Bosnu u skupštini glasovali za neovisnu i suverenu BiH – podvukao je.
Govoreći o muslimanskoj strani u ratu Lučić je referirao kako su Muslimani ubili 1051 hrvatskog civila, kako je 14 tisuća Hrvata završilo u njihovim logorima te kako je s teritorija kojega su oni kontrolirali protjerano preko pola milijuna ljudi. Njihovog političkog vođu Aliju Izetbegovića naveo je kao krivca za rat između Hrvata i Muslimana.
Za akciju Oluja je rekao da je spriječila genocid i oslobodila Hrvatsku, a reagirao je i na one koji govore o 200 tisuća protjeranih Srba nakon Oluje.
– Ta brojka je puno manja. Ali, čak i da jest tolika, Hrvata je s okupiranih područja Hrvatske i BiH te iz Srbije protjerano 400 tisuća – kazao je Lučić.
Ivica Lučić je hrvatski povjesničar, obavještajac i general. U vrijeme Domovinskoga rata, u BiH je bio načelnik SIS-a HVO-a.
Ispred Grada je uoči današnjeg predavanja goste i predavača pozdravio kninski dogradonačelnik Nikola Blažević.
U prigodnom programu nastupila je ženska pjevačka skupina Golubice.
Predavanje je u povodu Dana pobjede i domovinske zahvalnosti, dana hrvatskih branitelja i 20. obljetnice VRO Oluja organizirala Narodna knjižnica Knin.